ISDS. Komisja Europejska chce większej jawności w rozwiązywaniu sporów  Ze świata

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Koniec gorszych produktów na rzecz Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
  • Tani jakim sposobem Polak. Eurostat porównał koszta pracy w Unii
  • Unia szykuje rewolucję w normach. Dziesięć zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne informacje są niezbędne"

Komisja Europejska zaproponowała w czwartek, aby mechanizm rozstrzygania sporów państwo-inwestor (ISDS) w obecnie bieżących umowach, jakie mają powstałe państwa UE, był więcej przejrzysty i otwarty na rzecz opinii publicznej.

O klauzuli ISDS zrobiło się głośno po protestach, jakie zostały przeciw niej organizowane w całej Europie. Maszyneria ten ma się odszukać w Transatlantyckim Partnerstwie w dziedzinie Handlu i Lokaty (TTIP), negocjowanym przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone. KE, która prowadzi rozmowy w imieniu państw członkowskich, obawia się, że całkowita umowa może upaść w wyniku sprzeciwu społecznego, zwłaszcza w stosunku do ISDS.

Niemcy zrobią wyjątek dla polskich spedytorów? "Przepisy ws. płacy nie zaakceptować zostaną rozmiękczone"

Klauzula

Umowy, które zawierają tę klauzulę są jednak aktualne w wielu państwach członkowskich. Dziewięć państw unijnych, w tym Polska, ma porozumienie z USA zawierające taki mechanizm. W ramach tych umów odnotowano 11 dochodzeń racji inwestorskich w stosunku do odwiedzenia goszczącego inwestycje państwa poprzednio międzynarodowym arbitrażem w minionych 20 latach. Ogółem spomiędzy 3 tys. istniejących międzyrządowych umów o ochronie lokaty, prawie połowę podpisały kraje UE.

Z opublikowanego pod koniec roku referatu organizacji Friends of the Earth wynika, że od momentu 1994 roku wniesiono przeciw 20 państwom unijnym przynajmniej 127 spraw w ramach tego mechanizmu. Mimo że firmy żądają gigantycznych odszkodowań, szczegóły dotyczące większości przypadków nie są podawane do odwiedzenia wiadomości publicznej. Ze 127 spraw przedstawicielom organizacji pozarządowych tylko w 62 udało się zdobyć informacje dzięki temat żądanych odszkodowań.

Ważna przejrzystość

Dlatego KE przedstawiła wniosek, by umożliwić państwom członkowskim stosowanie reguł konwencji ONZ w sprawie przejrzystości do obowiązujących w tej chwili umów inwestycyjnych. "UE jak i również państwa członkowskie powinny zatwierdzić tę konwencję bez opóźnienia. Nowe zasady, są niezbędnym elementem reformy ISDS na całym świecie. Przy ich użyciu stare porozumienia będą bardziej transparentne - powiedziała cytowana w komunikacie unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem.

Konwencja ONZ umożliwia krajom lub organizacjom międzynarodowym, takowym jak np. UE, zadeklarować chęć stosowania oenzetowskich reguł przejrzystości do spraw wniesionych w ramach istniejących umów inwestycyjnych. W praktyce, o ile wniosek KE zatwierdziłyby was członkowskie, oznaczałoby to, iż zasady przejrzystości można by stosować do ponad 1400 dwustronnych umów inwestycyjnych znajdujących się przez państwa członkowskie UE, również między sobą.

Spory

Procedura rozwiązywania sporów ma pozwalać inwestorowi spośród zagranicy dochodzić swoich norm przed międzynarodowym arbitrażem i skarżyć państwo, w którym ulokował inwestycję, jeśli np. pogorszono mu warunki do odwiedzenia działania. Organizacje pozarządowe wskazują, że w UE jak i również USA są niezawisłe sądy, natomiast arbitraż jest niebezpieczeństwem np. dla norm środowiskowych, których zaostrzenie firmy będą w stanie zaskarżać przy ramach ISDS.

Popularny

adamczyk: liczymy w UE dzięki kompromis w sprawie pliku drogowego  Ze świata
Adamczyk: liczymy w UE dzięki kompromis w sprawie pliku drogowego Ze świata

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk rzekł dziennikarzom w Strasburgu, iż ma nadzieję, iż kraje Unii Europejskiej wypracują kompromis w sprawie nazywanego pakietu drogowego. Ocenił, że szanse w to są większe niż w przypadku…...

akcje Ciechu i GPW gubią po interwencji CBA
Akcje Ciechu i GPW gubią po interwencji CBA

W reakcji na działania Centralnego Biura podróży Antykorupcyjnego dotyczące nieprawidłowości obok prywatyzacji Ciechu, akcje tej spółki straciły w środę ponad 5 proc.. Chwilowo zanurkował również indeks WIG20 (grupujące największe spółki).…...

afera gruntowa w Getin Noble Banku
Afera gruntowa w Getin Noble Banku

"We wszystkich interesie jest to, aby biznes gruntowy rozkręcić ASAP (z ang. tuz soon as posible a mianowicie red. ) i liczę tu w szczególności w Waszą pomoc. Na co nie…...

agencja Standard  Poor’s utrzymała rating Polski na szczeblu BBB plus
Agencja Standard Poor’s utrzymała rating Polski na szczeblu BBB plus

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie odmienna propozycja Cztery śmigłowce zbytnio ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...