Frankfurter Allgemeine Zeitung o relacjach gospodarczych Polska-Niemcy  Ze świata

  • Potężny bank otworzy oddział w Polsce. Morawiecki: w 99, 9 procent
  • Polska gospodarka nieco przyhamowała
  • Media: szef niemieckiej dyplomacji krytykowany za bliskie kontakty z Moskwą
  • Merkel z nagrodą od polskich przedsiębiorców. "Za intensywny rozwój stosunków"
  • Nord Stream 2 dzieli niemiecki rząd. "Zwartość UE wydaje się ważniejsza niż relacje spośród Rosją"

Niemiecki gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ocenił w sobotę relacje ekonomiczne Polski z Niemcami jak "stabilne jak nigdy przedtem", jednak zdaniem gazety "konfrontacyjny kurs" polskiego rządu względem Brukseli i niektórych państw Ue jest niebezpieczny.

Pretekstem do poświęcenia Naszym kraju głównego komentarza w gospodarki polski części "FAZ", wiodącej prasa periodyczna w Niemczech, jest rozpoczynające się w przyszłym tygodniu Forum Ekonomiczne w Krynicy.

Wzrost gospodarczy decydujący

Polska gospodarka nieco przyhamowała

"Polska stanie się po najbliższych dniach pępkiem wschodnioeuropejskiego świata" - pisze autor komentarza Sven Astheimer. Zwraca uwagę, że gospodarz spotykania określanego mianem "Davos Wschodu" odgrywał zawsze rolę "neutralnego pośrednika".

"W tymże roku sytuacja jest inna, problemem jest tym razem Polska" - zaznacza Astheimer. Komentator zauważa, że hasło tegorocznego spotkania, "Projekt Europa - jaki przepis dzięki następne dekady", nie miał możliwość zostać wybrany bardziej odpowiednio.

"Odpowiedzi, jakich udziela rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosława Kaczyńskiego, różnią się obecnie bardzo od reszty krajów UE" - ocenia komentator. Wśród kontrowersyjnych spraw wymienia reformę sądownictwa, działania wobec Puszczy Białowieskiej i politykę uchodźczą.

Astheimer przyznaje, że Polsce "nie brakuje pewności siebie", czego przykładem wydaje się być - jego zdaniem - postawa wobec "krajów rangi ciężkiej" - Niemiec jak i również Francji. "Po uwadze kanclerz Angeli Merkel, że wobec zagrożenia dla praworządności u wschodniego sąsiada > > nie sposób po prostu podtrzymywać języka za zębami < <, polska premier Beata Szydło punktualnie w rocznicę niemieckiej napaści na Polskę ponownie wysunęła roszczenia reparacyjne" - wyjaśnia autor.

"Rząd PiS uważa, iż może sobie pozwolić na takie prężenie muskułów" a mianowicie zauważa komentator. Jego zdaniem, decydujący dla dalszych sukcesów PiS będzie wzrost gospodarczy, bowiem tylko dzięki niemu rząd będzie w stanie sfinansować "drogi prezent wyborczy", innymi słowy program 500 plus.

Relacje handlowe

"Relacje (Polski) spośród największym partnerem handlowym, Niemcami, sprawiają wrażenie stabilniejszych aniżeli kiedykolwiek przedtem" - ocenia dziennikarz "FAZ". "Wydaje się, że dwustronne stosunki ekonomiczne uniezależniły się od sytuacji politycznej" - zauważa.

"Polska - kraj po centralnym punkcie kontynentu, wraz z dobrze wykształconymi kadrami a mianowicie ostatnio także w gałęzi IT, stała się wzorowym partnerem mistrza świata przy eksporcie - Niemiec" a mianowicie czytamy w "FAZ".

Potężny bank otworzy oddział w Polsce. Morawiecki: na 99, 9 procent

Autor zaznacza, że Nasze państwo zalicza się do grona niewielu państw, które w handlu z Niemcami mają nadwyżkę (niemal 8 mld euro).

Astheimer ostrzega, że mimo tych pozytywów, polityka rządu w Warszawie, "nastawiona na konfrontację z Brukselą i innymi krajami UE", na dłuższą metę kryje w osobiście "poważne zagrożenia".

Polityka rządu prowadzi - tej zdaniem - do pogłębienia podziałów w społeczeństwie. "Działania polityczne na własną rękę mogą dawniej skłonić inwestorów do zastanowienia się, czy ich pieniądze gdzie indziej nie byłyby bezpieczniejsze" - pisze sprawozdawca radiowy. Pierwszym sygnałem takich obaw może być - w jego opinii - wycofanie się wraz z Polski Deutsche Banku, "prawdopodobnie podyktowane także przeforsowanym poprzez PiS podatkiem bankowym".

"Mimo że obrona narodowych interesów w UE jest uzasadniona, Warszawa powinna zastanowić się, czy polski przepis gwoli Europy na najbliższą dekadę jest rzeczywiście najlepszy" - zauważa na zakończenie komentarza Sven Astheimer w "FAZ".

Popularny

bZWBK ostrzega klientów przed atakami phishingowymi
BZWBK ostrzega klientów przed atakami phishingowymi

Bank Zachodni WBK już po raz trzeci w ciągu ostatnich tygodni ostrzega swoich klientów poprzednio atakami phishingowymi. Spółka apeluje o ostrożność przy sprawdzaniu podejrzanych wiadomości. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko kradzieży…...

budżet UE na rolnictwo - propozycje zmian
Budżet UE na rolnictwo - propozycje zmian

Komisja Europejska tworzy mniejszy budżet na Wspólną Politykę Rolną UE w lata 2021-2027. Jednocześnie pragnie równiej dzielić środki, aby w mniejszym stopniu korzystali z nich najwięksi farmerzy - dowiedziała się…...

cBA w siedzibach Alior Instytucji finansowej i Ruchu
CBA w siedzibach Alior Instytucji finansowej i Ruchu

Funkcjonariusze CBA na polecenie Prokuratury Okręgowej po Krakowie przeszukali siedziby Alior Banku i spółki Czyn oraz innych podmiotów po związku ze śledztwem dotyczącym m. in. nieprawidłowości z udzieleniem przez ten pula kredytów…...

cameron do Junckera: Unia powinien się zmienić  Wraz z świata
Cameron do Junckera: Unia powinien się zmienić Wraz z świata

May przejmuje kontrolę ponad negocjacjami co do brexitu Premier May do obywateli Unii europejskiej: możecie zostać i pragniemy, żebyście zostali Londyn przemieni Europę na Azję? "Zachowamy otwarty umysł" Kontrowersyjna ustawa…...