Finlandia. Pierwszy prom z Helsinek do Rygi po napój alkoholowy  Ze świata

Do stolicy Łotwy Rygi przypłynął pierwszy prom pasażerski z Helsinek. Według fińskich mediów to odpowiedź na wyższą akcyzę na alkohol w Estonii, dokąd dotychczas na zakupy najczęściej podróżowali promami Finowie.

Nowe połączenie promowe zaproponował Tallink Silja a mianowicie jeden z większych przewoźników na Morzu Bałtyckim. Na poniedziałkowy pierwszy rejs spośród Helsinek do Rygi sprzedane zostały wszystkie bilety.

Co dalej

Przegląd prasy. Z Berlina do Tallina. Rail Baltica może wreszcie ruszyć

Fińskie media sugerują, że rejs między stolicą Finlandii a stolicą Łotwy jest odpowiedzią na wpisywane etapami od lutego jak i również znacząco od lipca, lepsze opodatkowanie napojów alkoholowych przy Estonii. Obecnie podróże spośród Helsinek do Tallina tylko w celu zakupu alkoholu zostały mniej opłacalne.

Z kolei według przewoźnika, zespolenie do Rygi to rejs, który niekoniecznie skierowany wydaje się tylko do osób zaciekawionych przywiezieniem z Łotwy napojów alkoholowych.

Jak informuje przy poniedziałek dziennik "Aamulehti" przewoźnik zdecyduje o utrzymaniu złączenia do Rygi po wycenieniu wpływów po powrocie promu do Helsinek, w tymże ile pieniędzy pasażerowie wydadzą również na zakupy w statku.

Prawdopodobnie powiązanie będzie mieć charakter jedynie sezonowy, a nie całoroczny.

Wyższa akcyza

Z dotychczasowych połączeń promowych pośród Helsinkami a Tallinem (codzienne rejsy różnych przewoźników co dwie godziny) korzystało wielu Finów zainteresowanych szczególnie kupnem w Estonii piwa po niższej cenie.

Od lipca na skutek obowiązujące wyższej akcyzy na alkohol przy Estonii, nałożonej głównie na piwo (wzrost podatku o blisko 70 proc. w porównaniu ze stawką z lutego), Finowie zaczęli obecnie podróżować samochodami po piwo do sklepów na Łotwę. Do łotewskich przygranicznych sklepików po napoje alkoholowe zaczęli też jeździć Estończycy. Wiele sklepów Estonii oferuje wciąż alkohol w starej niższej cenie ze względu dzięki duże zapasy i zapotrzebowania uzgodnione według wcześniej aktualnych przepisów.

Szkocja chce stworzenia prawnej definicji whisky. W obawie zanim brexitem

Według fińskich informacji telewizyjnej na skutek wyższej akcyzy w piwo w Estonii, która to docelowo do 2020 roku kalendarzowego ma być wyższa o 160 proc. w stosunku z dotychczasową, cena popularnej wśród Finów zgrzewki 24 puszek piwa mogłaby wzrosnąć o kilka euro.

Nie tylko Estonia

Wkrótce jednak także i podróże na Łotwę w zamiarze zakupu alkoholu są mniej opłacalne. Pod koniec lipca łotewski parlament zdecydował na temat podniesieniu akcyzy na napitki alkoholowe od marca 2018 roku. W efekcie wartość jednej puszki piwa może wzrosnąć o kilka eurocentów.

Pierwszy prom wraz z stolicy Finlandii do metropolii Łotwy wyruszył 30 czerwca po południu. Z Helsinek do Rygi płynie się ponad 18 godzin. Prom w porcie ryskim pozostaje do wieczora, a do odwiedzenia stolicy Finlandii powróci 1 sierpnia po południu.

Popularny

bruksela chce sprawniej walczyć spośród dopalaczami. Jest porozumienie
Bruksela chce sprawniej walczyć spośród dopalaczami. Jest porozumienie

Rada UE i Parlament Europejski osiągnęły przy poniedziałek porozumienie w sprawie reformy przepisów o świeżych substancjach psychoaktywnych. Dzięki naszym regulacjom UE będzie potrafiła szybciej reagować na pojawiające się na rynku dopalacze…...

brytyjczycy krytycznie o uwagach Obamy ws. Brexitu  Wraz ze świata
Brytyjczycy krytycznie o uwagach Obamy ws. Brexitu Wraz ze świata

Publicznie mówił, że chce u wymienionych pracować. Teraz szukają "prezydenta playlisty" Wizyta u babci Baracka Obamy. "Uczy jak złowić rybę" Duda rozmawiał z Obamą. Jednym z tematów Trybunał Konstytucyjny?…...

brexit Paryż nowym centrum finansowym zamiast Londynu
Brexit Paryż nowym centrum finansowym zamiast Londynu

Paryż mógłby pochwycić miejsce Londynu jako znaczącego centrum finansowego. W reakcji na wynik referendum popierający Brexit, stolica Francji posiada zadziałać na instytucje świata finansów jak magnes. Zapowiedział to prezydent Francois…...

braster rozpoczyna przegląd opcji strategicznych
Braster rozpoczyna przegląd opcji strategicznych

Zarząd spółki Braster poinformował o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych. Notowana na warszawskiej giełdzie korporacja oferuje urządzenie do samodzielnego badania piersi, które odrzucić okazało się sukcesem rynkowym. Akcje spółki kosztują obecnie…...