Finlandia. Pierwszy prom z Helsinek do Rygi po napój alkoholowy  Ze świata

Do stolicy Łotwy Rygi przypłynął pierwszy prom pasażerski z Helsinek. Według fińskich mediów to odpowiedź na wyższą akcyzę na alkohol w Estonii, dokąd dotychczas na zakupy najczęściej podróżowali promami Finowie.

Nowe połączenie promowe zaproponował Tallink Silja a mianowicie jeden z większych przewoźników na Morzu Bałtyckim. Na poniedziałkowy pierwszy rejs spośród Helsinek do Rygi sprzedane zostały wszystkie bilety.

Co dalej

Przegląd prasy. Z Berlina do Tallina. Rail Baltica może wreszcie ruszyć

Fińskie media sugerują, że rejs między stolicą Finlandii a stolicą Łotwy jest odpowiedzią na wpisywane etapami od lutego jak i również znacząco od lipca, lepsze opodatkowanie napojów alkoholowych przy Estonii. Obecnie podróże spośród Helsinek do Tallina tylko w celu zakupu alkoholu zostały mniej opłacalne.

Z kolei według przewoźnika, zespolenie do Rygi to rejs, który niekoniecznie skierowany wydaje się tylko do osób zaciekawionych przywiezieniem z Łotwy napojów alkoholowych.

Jak informuje przy poniedziałek dziennik "Aamulehti" przewoźnik zdecyduje o utrzymaniu złączenia do Rygi po wycenieniu wpływów po powrocie promu do Helsinek, w tymże ile pieniędzy pasażerowie wydadzą również na zakupy w statku.

Prawdopodobnie powiązanie będzie mieć charakter jedynie sezonowy, a nie całoroczny.

Wyższa akcyza

Z dotychczasowych połączeń promowych pośród Helsinkami a Tallinem (codzienne rejsy różnych przewoźników co dwie godziny) korzystało wielu Finów zainteresowanych szczególnie kupnem w Estonii piwa po niższej cenie.

Od lipca na skutek obowiązujące wyższej akcyzy na alkohol przy Estonii, nałożonej głównie na piwo (wzrost podatku o blisko 70 proc. w porównaniu ze stawką z lutego), Finowie zaczęli obecnie podróżować samochodami po piwo do sklepów na Łotwę. Do łotewskich przygranicznych sklepików po napoje alkoholowe zaczęli też jeździć Estończycy. Wiele sklepów Estonii oferuje wciąż alkohol w starej niższej cenie ze względu dzięki duże zapasy i zapotrzebowania uzgodnione według wcześniej aktualnych przepisów.

Szkocja chce stworzenia prawnej definicji whisky. W obawie zanim brexitem

Według fińskich informacji telewizyjnej na skutek wyższej akcyzy w piwo w Estonii, która to docelowo do 2020 roku kalendarzowego ma być wyższa o 160 proc. w stosunku z dotychczasową, cena popularnej wśród Finów zgrzewki 24 puszek piwa mogłaby wzrosnąć o kilka euro.

Nie tylko Estonia

Wkrótce jednak także i podróże na Łotwę w zamiarze zakupu alkoholu są mniej opłacalne. Pod koniec lipca łotewski parlament zdecydował na temat podniesieniu akcyzy na napitki alkoholowe od marca 2018 roku. W efekcie wartość jednej puszki piwa może wzrosnąć o kilka eurocentów.

Pierwszy prom wraz z stolicy Finlandii do metropolii Łotwy wyruszył 30 czerwca po południu. Z Helsinek do Rygi płynie się ponad 18 godzin. Prom w porcie ryskim pozostaje do wieczora, a do odwiedzenia stolicy Finlandii powróci 1 sierpnia po południu.

Popularny

baltic LNG - Gazprom zmiania koncepcję projektu. Co z Shellem?
Baltic LNG - Gazprom zmiania koncepcję projektu. Co z Shellem?

Rosyjski Gazprom zmienił koncepcję projektu terminalu do skraplania gazu ziemnego (LNG) po porcie Ust-Ługa nad Morzem bałtyckim. Firma planuje teraz powiązanie go z budową zakładów przetwarzania gazu. Rosyjskie publikatory podają, że…...

banki będą szukać spadkobierców zmarłych klientów
Banki będą szukać spadkobierców zmarłych klientów

Darmowe konta jak i również karty coraz bliżej. Fundamentalne usługi będą bezpłatne, jednak są też ograniczenia Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Bank stworzył klona. Doradza klientom Jeden spośród największych…...

bank Handlowy - wyniki finansowe w I kwartale 2017 roku
Bank Handlowy - wyniki finansowe w I kwartale 2017 roku

Wynik finansowy Banku Handlowego rozczarował. W pierwszym kwartał 2017 roku jego zysk netto wyniesie 60 mln zł. To o 44 mln zł mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - podała spółka…...

barclays Capital: eurostrefa wejdzie po grudniu w deflację  Ze świata
Barclays Capital: eurostrefa wejdzie po grudniu w deflację Ze świata

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze zostało podzielone. Rząd liczy w dodatkowe środki z Unii Europejskiej Wydarzenia w Sejmie…...