Euro możliwe na Węgrzech do oporu dekady  Ze świata

Minister gospodarki narodowej Węgier Mihaly Varga nie wykluczył przystąpienia tej kraju do strefy € do końca dekady przy spełnieniu szeregu warunków. Powiedział o tym w wywiadzie gwoli wtorkowego wydania dziennika „Magyar Hirlap”.

- Jeśli procesy gospodarcze będą trwałe i bardziej zbliżymy się do średniego stopnia progresu w UE, a nasza profesjonalna wydajność jeszcze się poprawi, to nie uważam przyłączenia się (do strefy euro) pod koniec dekady za pozbawione podstaw – oświadczył Varga.

Minister zaznaczył, hdy aby mogło do tego dojść, euro musi być stabilniejsze, a wspólna polityka fiskalna pewniejsza.

Szałamacha: pracujemy ponad aktualizacją założeń makroekonomicznych dzięki 2017 r.

Polska jak i również Czechy się nie spieszą

- Stale konsultujemy się w tej sprawie wraz z naszymi kolegami z Czech i Polski. Podobnie jak my, oni także spełniają wszystkie kryteria z wyjątkiem wstąpienia do mechanizmu ERM II. Ale widzę, że oni także się nie zaakceptować śpieszą – oznajmił Varga.

Zaznaczył, że przystąpienie do strefy euro przy słabej wydajności oraz po niekorzystnym kursie przyniosłoby większą ilość wiadomości szkody niż pożytku i byłoby niebezpieczne.

Dodał też, że unijna waluta ujawniła już swoje niedyspozycji, a polityka monetarna swoje ograniczenia.

- € to niedokończony budynek, w którym jest jednocześnie przyrzeczenie znakomitej współpracy, ale niestety także zawalenia się. Ponieważ już podałem taki model, to powiedziałbym, że wraz z domu o nazwie forint warto się wyprowadzić, jeżeli znajdziemy pewniejszy dach nad głową - ocenił.

Kryteria do spełnienia

Minister zwrócił uwagę, że o ile Węgry stosowały euro w trakcie kryzysu 2008 r., to wiele osób spłacających kredyty dewizowe uniknęłoby pułapki kursowej. Ponadto, jego kraj uniknął konieczności udzielania odpowiedzi dzięki pytania takie, jak o to, skąd wziąć fundusze na finansowanie przypadającej na niego części pakietu wsparcia dla Grecji czy w jaki sposób wpłynąć na dywergencje wydajności między gospodarkami narodowymi.

Fitch pomógł złotemu. Umocnił się wobec głównych walut

- Mam wielką nadzieję, że będę mieć euro, ale w szczęście od nas jest zależne, kiedy to się dzieje – zaznaczył. Przypomniał, że gdy Węgierska Partia Socjalistyczna przejęła rządy w 2002 r., wszyscy byli przekonani, że nastąpi to najdalej w 2007 r., lecz po dwóch kadencjach rządów socjalistów Węgry nie spełniały już żadnego z warunków wejścia do strefy euro.

Obecnie, jak zaznaczył, Węgry spełniają wszystkie kryteria z wyjątkiem kursowego. Według raportów Europejskiego Banku Kierowniczego i Komisji Europejskiej Węgry spełniły warunek stabilności cenowej (w badanym okresie inflacja wyniosła 0, 4 proc. wobec 0, 7 proc. wartości referencyjnej), poziomu długoterminowej stopy procentowej (3, 4 proc. wobec 4 proc. wartości referencyjnej), długu ogólnego poniżej 60 proc. PKB i deficytu budżetowego powyżej 3 proc.

Popularny

ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 11-17 grudnia 2017
Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 11-17 grudnia 2017

Benzyna Pb98 za 4, 88-4, 99 zł/l, Pb95 za cztery, 56-4, 66 zł/l, oliwa napędowy ON za cztery, 48-4, 57 zł/l, autogaz LPG za 2, 12-2, 18 zł/l - wówczas prognozowane…...

cETA - Tusk zapewnia, że rozmowy trwają
CETA - Tusk zapewnia, że rozmowy trwają

Ze względu na stanowisko Belgii Unia europejska Europejska wciąż nie jest gotowa do podpisania dokumenty urzędowe handlowej CETA z Kanadą, ale rozmowy w Belgii trwają - poinformował przy środę w Strasburgu szef…...

ceny ropy w dół. Wieczorem dane o zapasach surowca  Ze świata
Ceny ropy w dół. Wieczorem dane o zapasach surowca Ze świata

"Ruch wydaje się jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała przyjmowanie surowca Połowa…...

ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 8-14 maja 2017
Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 8-14 maja 2017

Benzyna Pb98 za 4, 86-4, 97 zł/l, Pb95 za czterech, 55-4, 66 zł/l, silnik wysokoprężny ON za 4, 36-4, 48 zł/l, autogaz GAZOWĄ za 2, 07-2, 14 zł/l - to prognozowane…...