Euro możliwe na Węgrzech do oporu dekady  Ze świata

Minister gospodarki narodowej Węgier Mihaly Varga nie wykluczył przystąpienia tej kraju do strefy € do końca dekady przy spełnieniu szeregu warunków. Powiedział o tym w wywiadzie gwoli wtorkowego wydania dziennika „Magyar Hirlap”.

- Jeśli procesy gospodarcze będą trwałe i bardziej zbliżymy się do średniego stopnia progresu w UE, a nasza profesjonalna wydajność jeszcze się poprawi, to nie uważam przyłączenia się (do strefy euro) pod koniec dekady za pozbawione podstaw – oświadczył Varga.

Minister zaznaczył, hdy aby mogło do tego dojść, euro musi być stabilniejsze, a wspólna polityka fiskalna pewniejsza.

Szałamacha: pracujemy ponad aktualizacją założeń makroekonomicznych dzięki 2017 r.

Polska jak i również Czechy się nie spieszą

- Stale konsultujemy się w tej sprawie wraz z naszymi kolegami z Czech i Polski. Podobnie jak my, oni także spełniają wszystkie kryteria z wyjątkiem wstąpienia do mechanizmu ERM II. Ale widzę, że oni także się nie zaakceptować śpieszą – oznajmił Varga.

Zaznaczył, że przystąpienie do strefy euro przy słabej wydajności oraz po niekorzystnym kursie przyniosłoby większą ilość wiadomości szkody niż pożytku i byłoby niebezpieczne.

Dodał też, że unijna waluta ujawniła już swoje niedyspozycji, a polityka monetarna swoje ograniczenia.

- € to niedokończony budynek, w którym jest jednocześnie przyrzeczenie znakomitej współpracy, ale niestety także zawalenia się. Ponieważ już podałem taki model, to powiedziałbym, że wraz z domu o nazwie forint warto się wyprowadzić, jeżeli znajdziemy pewniejszy dach nad głową - ocenił.

Kryteria do spełnienia

Minister zwrócił uwagę, że o ile Węgry stosowały euro w trakcie kryzysu 2008 r., to wiele osób spłacających kredyty dewizowe uniknęłoby pułapki kursowej. Ponadto, jego kraj uniknął konieczności udzielania odpowiedzi dzięki pytania takie, jak o to, skąd wziąć fundusze na finansowanie przypadającej na niego części pakietu wsparcia dla Grecji czy w jaki sposób wpłynąć na dywergencje wydajności między gospodarkami narodowymi.

Fitch pomógł złotemu. Umocnił się wobec głównych walut

- Mam wielką nadzieję, że będę mieć euro, ale w szczęście od nas jest zależne, kiedy to się dzieje – zaznaczył. Przypomniał, że gdy Węgierska Partia Socjalistyczna przejęła rządy w 2002 r., wszyscy byli przekonani, że nastąpi to najdalej w 2007 r., lecz po dwóch kadencjach rządów socjalistów Węgry nie spełniały już żadnego z warunków wejścia do strefy euro.

Obecnie, jak zaznaczył, Węgry spełniają wszystkie kryteria z wyjątkiem kursowego. Według raportów Europejskiego Banku Kierowniczego i Komisji Europejskiej Węgry spełniły warunek stabilności cenowej (w badanym okresie inflacja wyniosła 0, 4 proc. wobec 0, 7 proc. wartości referencyjnej), poziomu długoterminowej stopy procentowej (3, 4 proc. wobec 4 proc. wartości referencyjnej), długu ogólnego poniżej 60 proc. PKB i deficytu budżetowego powyżej 3 proc.

Popularny

chiny - system ocen obywateli
Chiny - system ocen obywateli

Chiński rząd wdraża system oceniający wiarygodność swoich mieszkańcówrezydentów. Na ocenę składają się czynniki finansowe, społeczne, polityczne i prawne. Jeśli ktoś na czas nie opłaci grzywny lub spóźni się z ratą kredytu, ma możliwość…...

chiński juan staje się coraz to popularniejszy
Chiński juan staje się coraz to popularniejszy

Chińskie media informują o wtorkowej decyzji Europejskiego Agencji bankowej Centralnego, który pierwszy przy jednym spotkaniu w historii ulokował cząstka rezerw walutowych w juanie. Krok nazywany jest "postawieniem pieczęci aprobaty" dla…...

chiny chcą znieść limity wartości na leki  Wraz ze świata
Chiny chcą znieść limity wartości na leki Wraz ze świata

Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant liderem na rodzimym rynku. Apple poza podium Rozmowy USA-Chiny. Trump podał…...

cETA - Tusk zapewnia, że rozmowy trwają
CETA - Tusk zapewnia, że rozmowy trwają

Ze względu na stanowisko Belgii Unia europejska Europejska wciąż nie jest gotowa do podpisania dokumenty urzędowe handlowej CETA z Kanadą, ale rozmowy w Belgii trwają - poinformował przy środę w Strasburgu szef…...