FAO: w styczniu wzrosły koszty żywności na świecie  Ze świata

W styczniu br. wskaźnik cen żywności FAO wzrósł do poziomów najwyższych od blisko dwóch lat, dzięki co wpływ miały przede wszystkim wzrosty cen cukru oraz notowań zbóż jak i również olejów roślinnych. Wskaźnik osiągnął 173, 8 pkt i był o 16, czterech proc. wyższy niż rok kalendarzowy wcześniej.

W styczniu br. indeks FAO świeckich cen żywności wzrósł przy stosunku do notowań z grudnia 2016 r. o 2, 1 proc. (3, 7 pp. ) do 173, 8 pkt. Notowania rosły systematycznie od zaczątku ubiegłego roku, jedynie po lipcu i w grudniu miał miejsce nieznaczny spadek.

7, 5 milionom dzieci grozi głód. UNICEF: wystarczy 1, 70 zł, żeby pomóc

Cukier w górę

W pierwszym miesiącu tego roku wzrosły najbardziej ceny cukru (+9, 9 proc. ), jak i również w mniejszym stopniu zboża (+3, 4 proc. ), olejów roślinnych (+1, 8 proc. ) i wyrobów mleczarskich (+0, 2 proc. ). Potaniało natomiast po raz kolejny nieznacznie mięso (-0, jednej proc. ).

Indeks cen cukru FAO osiągnął w styczniu 2017 r. średnią wartość 288, pięć pkt (czyli wzrósł na temat 9, 9 proc. ). W styczniu na spory wzrost cen cukru w międzynarodowych rynkach wpłynęły przede wszystkim prognozy dotyczące spadku produkowaniu tego surowca na przełomie 2016 i 2017 r.. Szacunki mówiące o mniej dynamicznym wzroście produkcji cukru związane są głównie wraz z przedłużającą się niską podażą cukru w regionach, w którym miejscu surowiec ten jest sporządzany. Dotyczy to głównie Brazylii, która jest największym ogólnoświatowym producentem i eksporterem cukru, Indii - drugiego pod spodem względem wielkości producenta a także Tajlandii - czytamy na stronie FAO.

Zboża droższe

Indeks cen zbóż wzrósł o 3, cztery proc. w porównaniu wraz z grudniową jego wartością, do odwiedzenia poziomu najwyższego od sześciu miesięcy. Ostatnie jego zwyżki odzwierciedlają przede wszystkim utrwalenie się notowań pszenicy dzięki rynku światowym.

O 1, 8 proc. wzrósł indeks olejów roślinnych, głównie za sprawą wzrostu wartości oleju palmowego, który podrożał do najwyższej wartości od momentu 30 miesięcy. Podobnie umocniły się ceny oleju rzepakowego wobec perspektyw mniejszej podaży. Natomiast ceny oleju sojowego spadły ze względu w spodziewaną wielką podaż soi pomimo styczniowej redukcji zbiorów soi m. in. przy USA.

Kryzys po Europie bezpośrednio uderzyłby po Polskę. Najnowszy raport

Mięso nieznacznie tańsze

Indeks produktów mięsnych w styczniu nieznacznie spadł, głównie potaniało mięso owcze, a przy mniejszym stopniu drób i wieprzowina, natomiast wołowina podrożała. Notowania mięsa ogółem zostały jeszcze o 7, 9 proc. wyższe niż poprzednio rokiem.

Wzrost wartości wołowiny jest spowodowany odbudową stada bydła w Australii i ograniczeniem podaży mięsa na eksport. W sytuacji mięsa owczego, ceny eksportowe w Oceanii obniżyły się już trzeci miesiąc z kolei ze względu dzięki sezonowy szczyt ubojów jak i również wzrost podaży. Wieprzowina i drób natomiast taniały metrów. in. ze względu na większą podaż na rynku światowym jak i również stabilny popyt.

Czym jest FAO?

Indeks cen żywności FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) jest miarą miesięcznych zmian zagranicznych cen koszyka towarów spożywczych. To średnia indeksów opłat: mięsa, nabiału, zbóż, olejów roślinnych oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004.

Popularny

3, 5 mld euro w dopłaty. Rolnicy mogą tworzyć wnioski
3, 5 mld euro w dopłaty. Rolnicy mogą tworzyć wnioski

Od 16 marca Agencja Restrukturyzacji i Uaktualnieniu Rolnictwa rozpoczyna przyjmowanie papierów o dopłaty bezpośrednie. W tym roku jest na ten zamiar ponad 3, 5 mld euro - poinformował w piątek na konferencji…...

foxconn i automatyzacja fabryk
Foxconn i automatyzacja fabryk

Foxconn Electronics, tajwańska firma to jeden z największych producentów sprzętów elektronicznych. Jego fabryki opuszczają takie sprzęty jak iPhone, iPad, czytniki Kindle, a także konsole PlayStation czterech czy Xbox One. Spółka wyjawiła plany automatyzacji…...

100 tys. zł kary na rzecz Polski za wycinkę w Puszczy Białowieskiej
100 tys. zł kary na rzecz Polski za wycinkę w Puszczy Białowieskiej

Minister środowiska Jan Szyszko zapewnia: Polska w 100 proc. wykonuje prawo europejskie a także postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej. W taki sposób skomentował decyzję Trybunału, który nakazał wstrzymanie…...

a1 Kamieńsk-Radomsko do realizacji, GDDKiA podpisała umowę na budowę
A1 Kamieńsk-Radomsko do realizacji, GDDKiA podpisała umowę na budowę

Duży gest w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe sankcje za cofanie…...