FAO: w styczniu wzrosły koszty żywności na świecie  Ze świata

W styczniu br. wskaźnik cen żywności FAO wzrósł do poziomów najwyższych od blisko dwóch lat, dzięki co wpływ miały przede wszystkim wzrosty cen cukru oraz notowań zbóż jak i również olejów roślinnych. Wskaźnik osiągnął 173, 8 pkt i był o 16, czterech proc. wyższy niż rok kalendarzowy wcześniej.

W styczniu br. indeks FAO świeckich cen żywności wzrósł przy stosunku do notowań z grudnia 2016 r. o 2, 1 proc. (3, 7 pp. ) do 173, 8 pkt. Notowania rosły systematycznie od zaczątku ubiegłego roku, jedynie po lipcu i w grudniu miał miejsce nieznaczny spadek.

7, 5 milionom dzieci grozi głód. UNICEF: wystarczy 1, 70 zł, żeby pomóc

Cukier w górę

W pierwszym miesiącu tego roku wzrosły najbardziej ceny cukru (+9, 9 proc. ), jak i również w mniejszym stopniu zboża (+3, 4 proc. ), olejów roślinnych (+1, 8 proc. ) i wyrobów mleczarskich (+0, 2 proc. ). Potaniało natomiast po raz kolejny nieznacznie mięso (-0, jednej proc. ).

Indeks cen cukru FAO osiągnął w styczniu 2017 r. średnią wartość 288, pięć pkt (czyli wzrósł na temat 9, 9 proc. ). W styczniu na spory wzrost cen cukru w międzynarodowych rynkach wpłynęły przede wszystkim prognozy dotyczące spadku produkowaniu tego surowca na przełomie 2016 i 2017 r.. Szacunki mówiące o mniej dynamicznym wzroście produkcji cukru związane są głównie wraz z przedłużającą się niską podażą cukru w regionach, w którym miejscu surowiec ten jest sporządzany. Dotyczy to głównie Brazylii, która jest największym ogólnoświatowym producentem i eksporterem cukru, Indii - drugiego pod spodem względem wielkości producenta a także Tajlandii - czytamy na stronie FAO.

Zboża droższe

Indeks cen zbóż wzrósł o 3, cztery proc. w porównaniu wraz z grudniową jego wartością, do odwiedzenia poziomu najwyższego od sześciu miesięcy. Ostatnie jego zwyżki odzwierciedlają przede wszystkim utrwalenie się notowań pszenicy dzięki rynku światowym.

O 1, 8 proc. wzrósł indeks olejów roślinnych, głównie za sprawą wzrostu wartości oleju palmowego, który podrożał do najwyższej wartości od momentu 30 miesięcy. Podobnie umocniły się ceny oleju rzepakowego wobec perspektyw mniejszej podaży. Natomiast ceny oleju sojowego spadły ze względu w spodziewaną wielką podaż soi pomimo styczniowej redukcji zbiorów soi m. in. przy USA.

Kryzys po Europie bezpośrednio uderzyłby po Polskę. Najnowszy raport

Mięso nieznacznie tańsze

Indeks produktów mięsnych w styczniu nieznacznie spadł, głównie potaniało mięso owcze, a przy mniejszym stopniu drób i wieprzowina, natomiast wołowina podrożała. Notowania mięsa ogółem zostały jeszcze o 7, 9 proc. wyższe niż poprzednio rokiem.

Wzrost wartości wołowiny jest spowodowany odbudową stada bydła w Australii i ograniczeniem podaży mięsa na eksport. W sytuacji mięsa owczego, ceny eksportowe w Oceanii obniżyły się już trzeci miesiąc z kolei ze względu dzięki sezonowy szczyt ubojów jak i również wzrost podaży. Wieprzowina i drób natomiast taniały metrów. in. ze względu na większą podaż na rynku światowym jak i również stabilny popyt.

Czym jest FAO?

Indeks cen żywności FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) jest miarą miesięcznych zmian zagranicznych cen koszyka towarów spożywczych. To średnia indeksów opłat: mięsa, nabiału, zbóż, olejów roślinnych oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004.

Popularny

ceneo i Allegro sprzedane
Ceneo i Allegro sprzedane

Serwisy Ceneo jak i również Allegro zostaną przejęte za pośrednictwem fundusze Permira, Cinven jak i również Mid Europa Partners. Komitet Europejska zgodziła się w transakcję, bo urzędnicy nie zaakceptować dopatrzyli się potencjalnego…...

ceny: Idą święta, a warzywa i owoce nadal tanie
Ceny: Idą święta, a warzywa i owoce nadal tanie

Mimo zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, warzywa i cytrusy nie drożeją. Ale wigilijna grzybowa czy pierogi są trochę droższe, bo grzyby kosztują o kilka procent więcej niż przed rokiem - informuje rzeczniczka…...

cameron do Junckera: Unia powinien się zmienić  Wraz z świata
Cameron do Junckera: Unia powinien się zmienić Wraz z świata

May przejmuje kontrolę ponad negocjacjami co do brexitu Premier May do obywateli Unii europejskiej: możecie zostać i pragniemy, żebyście zostali Londyn przemieni Europę na Azję? "Zachowamy otwarty umysł" Kontrowersyjna ustawa…...

cBA w siedzibach Alior Instytucji finansowej i Ruchu
CBA w siedzibach Alior Instytucji finansowej i Ruchu

Funkcjonariusze CBA na polecenie Prokuratury Okręgowej po Krakowie przeszukali siedziby Alior Banku i spółki Czyn oraz innych podmiotów po związku ze śledztwem dotyczącym m. in. nieprawidłowości z udzieleniem przez ten pula kredytów…...