Dywidenda od PKN Orlen. Rozstrzygnięcie o jej wysokości w ciągu kilku miesięcy  Wraz ze świata

PKN Orlen odrzucić wyklucza wypłaty dywidendy na rzecz akcjonariuszy za 2014 r. z kapitału zapasowego. Wiceprezes ds. finansowych spółki Sławomir Jędrzejczyk przyznał, że kwestia dywidendy dotyczy raczej do niej poziomu, a nie owego czy będzie ona wypłacana.

PKN Orlen w zakresie skonsolidowanych wyników finansowych zbytnio 12 miesięcy 2014 r. podał m. in. po piątek, że ujęciu jednostkowym strata netto wyniosła w tym czasie 4, 67 mld zł.

- Jeżeli idzie o stratę netto wówczas patrzymy na cash flow, na przepływy pieniężne, patrzymy na naszą sytuacją płynnościową i zgodnie z nakazami jesteśmy w stanie wypłacić dywidendę wraz z kapitału zapasowego – oświadczył Jędrzejczyk podczas piątkowej rady prasowej. Zaznaczył przy tymże, że decyzja odnośnie dywidendy płockiego koncernu będzie podparta właśnie o cash flow, „a nie o utratę netto, która teoretycznie uniemożliwiłaby wypłatę takiej dywidendy”.

PKN Orlen zoptymalizuje zatrudnienie. 600 osób dzięki bruk?

Jędrzejczyk zastrzegł równocześnie, iż na ostateczną, rozstrzygającą decyzję w kwestii dywidendy płockiego koncernu należy nadal poczekać. - Myślę, że w ciągu kilku miesięcy, patrząc na rozwój zdarzeń w pierwszym kwartale, będziemy w stanie taką dywidendę zarekomendować - oświadczył. - Można założyć, że istniejemy zdeterminowani żeby być spółką dywidendową, więc raczej wydaje się kwestia, jaki poziom dywidendy, a nie czy będę płacić – podsumował wiceprezes płockiego koncernu.

Rok wcześniej 1, 44 złotych za akcje

Dywidenda PKN Orlen za 2013 r. wyniosła 1, 44 złotych na jedną akcję. Wraz z zysku netto spółki zbytnio 2013 r., wynoszącego ponad 617, 6 mln zł na dywidendę przeznaczono w tym miejscu 615, 9 mln zł, a pozostała kwota rzędu prawie 1, 8 mln zł trafiła na fundusz zapasowy spółki.

Pierwszą dywidendę dla akcjonariuszy w wysokości 0, 05 zł w jedną akcję płocki koncern wypłacił z zysku za 1999 r. Identyczną sumę dywidendy koncern wypłacił z zysku za 2000 r. W kolejnych latach wysokość dywidendy wynosiła tam: wraz z zysku za 2001 r. - 0, 12 zł, za 2002 r. a mianowicie 0, 14 zł jak i również za 2003 r. a mianowicie 0, 65 zł dzięki jedną akcję.

Największą dywidendę PKN Orlen wypłacił z zysku netto zbyt 2004 r. - kwota ta wyniosła wtedy 2, 13 zł na wybraną akcję. Dywidenda za 2007 r. wyniosła z transportu 1, 62 zł na jedną akcję. W latach 2005-06 oraz 2008-11 spółka nie wypłacała dywidendy. Dywidenda za 2012 r. wyniosła z kolei 1, 50 złotych na akcję.

Popularny

budżet UE na rolnictwo - propozycje zmian
Budżet UE na rolnictwo - propozycje zmian

Komisja Europejska tworzy mniejszy budżet na Wspólną Politykę Rolną UE w lata 2021-2027. Jednocześnie pragnie równiej dzielić środki, aby w mniejszym stopniu korzystali z nich najwięksi farmerzy - dowiedziała się…...

budowa biznesu online - porady Michała Sadowskiego
Budowa biznesu online - porady Michała Sadowskiego

– Budowanie własnego biznesu to maraton – mówił Michał Sadowski podczas swojego wystąpienia na infoShare 2017. Przypominał, że Brand24 to jego szósty projekt. Wcześniej współtworzył takie serwisy jak Patrz. pl…...

brytyjczycy krytycznie o uwagach Obamy ws. Brexitu  Wraz ze świata
Brytyjczycy krytycznie o uwagach Obamy ws. Brexitu Wraz ze świata

Publicznie mówił, że chce u wymienionych pracować. Teraz szukają "prezydenta playlisty" Wizyta u babci Baracka Obamy. "Uczy jak złowić rybę" Duda rozmawiał z Obamą. Jednym z tematów Trybunał Konstytucyjny?…...

bZWBK ostrzega klientów przed atakami phishingowymi
BZWBK ostrzega klientów przed atakami phishingowymi

Bank Zachodni WBK już po raz trzeci w ciągu ostatnich tygodni ostrzega swoich klientów poprzednio atakami phishingowymi. Spółka apeluje o ostrożność przy sprawdzaniu podejrzanych wiadomości. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko kradzieży…...