Dywidenda od PKN Orlen. Rozstrzygnięcie o jej wysokości w ciągu kilku miesięcy  Wraz ze świata

PKN Orlen odrzucić wyklucza wypłaty dywidendy na rzecz akcjonariuszy za 2014 r. z kapitału zapasowego. Wiceprezes ds. finansowych spółki Sławomir Jędrzejczyk przyznał, że kwestia dywidendy dotyczy raczej do niej poziomu, a nie owego czy będzie ona wypłacana.

PKN Orlen w zakresie skonsolidowanych wyników finansowych zbytnio 12 miesięcy 2014 r. podał m. in. po piątek, że ujęciu jednostkowym strata netto wyniosła w tym czasie 4, 67 mld zł.

- Jeżeli idzie o stratę netto wówczas patrzymy na cash flow, na przepływy pieniężne, patrzymy na naszą sytuacją płynnościową i zgodnie z nakazami jesteśmy w stanie wypłacić dywidendę wraz z kapitału zapasowego – oświadczył Jędrzejczyk podczas piątkowej rady prasowej. Zaznaczył przy tymże, że decyzja odnośnie dywidendy płockiego koncernu będzie podparta właśnie o cash flow, „a nie o utratę netto, która teoretycznie uniemożliwiłaby wypłatę takiej dywidendy”.

PKN Orlen zoptymalizuje zatrudnienie. 600 osób dzięki bruk?

Jędrzejczyk zastrzegł równocześnie, iż na ostateczną, rozstrzygającą decyzję w kwestii dywidendy płockiego koncernu należy nadal poczekać. - Myślę, że w ciągu kilku miesięcy, patrząc na rozwój zdarzeń w pierwszym kwartale, będziemy w stanie taką dywidendę zarekomendować - oświadczył. - Można założyć, że istniejemy zdeterminowani żeby być spółką dywidendową, więc raczej wydaje się kwestia, jaki poziom dywidendy, a nie czy będę płacić – podsumował wiceprezes płockiego koncernu.

Rok wcześniej 1, 44 złotych za akcje

Dywidenda PKN Orlen za 2013 r. wyniosła 1, 44 złotych na jedną akcję. Wraz z zysku netto spółki zbytnio 2013 r., wynoszącego ponad 617, 6 mln zł na dywidendę przeznaczono w tym miejscu 615, 9 mln zł, a pozostała kwota rzędu prawie 1, 8 mln zł trafiła na fundusz zapasowy spółki.

Pierwszą dywidendę dla akcjonariuszy w wysokości 0, 05 zł w jedną akcję płocki koncern wypłacił z zysku za 1999 r. Identyczną sumę dywidendy koncern wypłacił z zysku za 2000 r. W kolejnych latach wysokość dywidendy wynosiła tam: wraz z zysku za 2001 r. - 0, 12 zł, za 2002 r. a mianowicie 0, 14 zł jak i również za 2003 r. a mianowicie 0, 65 zł dzięki jedną akcję.

Największą dywidendę PKN Orlen wypłacił z zysku netto zbyt 2004 r. - kwota ta wyniosła wtedy 2, 13 zł na wybraną akcję. Dywidenda za 2007 r. wyniosła z transportu 1, 62 zł na jedną akcję. W latach 2005-06 oraz 2008-11 spółka nie wypłacała dywidendy. Dywidenda za 2012 r. wyniosła z kolei 1, 50 złotych na akcję.

Popularny

dyrektywa o pracownikach delegowanych w UE. Polska przegra?
Dyrektywa o pracownikach delegowanych w UE. Polska przegra?

Wraca dyskusja nad dyrektywą o pracownikach delegowanych. W Luksemburgu odbyło się spotkanie ministrów UE ds. zatrudnienia w tej sprawie. Jednak jakim sposobem powiedziała minister rodziny Elżbieta Rafalska, nie udało się uzyskać…...